7.8 Güzel

Gezi Notları

Share this on WhatsApp Rimini’yi Fellini’nin memleketi olarak bilirdik. Kuşkusuz hepsinin bu kadar olmadığını da biliyorduk. Bologna Merkez istasyonundan bölgesel trenlere binildiğinde 6.90 Euro karşılığında Rimini‘ye gitmek mümkün. Süre yaklaşık 1 saat 25 dakika… Giderken İmola, Faenza, Forli, Cesena gibi büyük kasabaları da geçiyorsunuz. Trenler medeniyeti Avrupa’nın bu alandaki şöhretini teyit eden bir ülke İtalya. Her yere trenle gitmek mümkün. Rimini’ye giden hat, kuzeyi boydan boya geçen bir hat. Milano‘dan trene bindiğiniz anda Piacenza, Parma, Modena, Bologna, Faenza, Forli, Cesena hattından Rinimi’ye yani sahile ulaşıyorsunuz. Tren oradan da Ancona‘ya devam ediyor. imini biraz bizim Çeşme‘ye benziyor. Yeterince güneyde olmasa da güneyin bütün avantajlarını sağlayan, büyük sanayi şehirlerine yakın, dingin ve asude bir sayfiye şehri. Ulaşılması kolay, sosyetik ve pahalı… O da çoğu İtalyan yerleşimi gibi bir Ortaçağ şehir devleti kalıntısı. Çepeçevre kapıları ayakta duran, etrafı surlarla çevrilmiş bir tarihi kent. Zaten San Marino bağımsız devleti de hemen yanında. Tarihi kent bölgesinden çıkınca ünlü plajlarına erişmek mümkün. Kuşkusuz varsıl evlerine de… Bu mevsimde plajlar boş. Ama yaza ne hal alacağı belli….

7.8 Güzel

more
  • Yazarlar ve Gezileri

    8
  • Manşet

    7.5

İstanbul'da Sanat, Sanat Danışmanı Hikmet Temel Akarsu'nun Avrupa gezisi gün gün İstanbul'da Sanat izleyicilerine aktarılıyor.
Aynı zamanda bir mimar olan Yazarımızın Bologna'dan başlayan Venedik ile devam eden  gezi günlükleri, bugün Rimini'yle  devam ediyor.

7.8

Rimini’yi Fellini’nin memleketi olarak bilirdik. Kuşkusuz hepsinin bu kadar olmadığını da biliyorduk.

Bologna Merkez istasyonundan bölgesel trenlere binildiğinde 6.90 Euro karşılığında Rimini‘ye gitmek mümkün. Süre yaklaşık 1 saat 25 dakika… Giderken İmola, Faenza, Forli, Cesena gibi büyük kasabaları da geçiyorsunuz. Trenler medeniyeti Avrupa’nın bu alandaki şöhretini teyit eden bir ülke İtalya. Her yere trenle gitmek mümkün. Rimini’ye giden hat, kuzeyi boydan boya geçen bir hat. Milano‘dan trene bindiğiniz anda Piacenza, Parma, Modena, Bologna, Faenza, Forli, Cesena hattından Rinimi’ye yani sahile ulaşıyorsunuz. Tren oradan da Ancona‘ya devam ediyor.

Rimini biraz bizim Çeşme‘ye benziyor. Yeterince güneyde olmasa da güneyin bütün avantajlarını sağlayan, büyük sanayi şehirlerine yakın, dingin ve asude bir sayfiye şehri. Ulaşılması kolay, sosyetik ve pahalı… O da çoğu İtalyan yerleşimi gibi bir Ortaçağ şehir devleti kalıntısı. Çepeçevre kapıları ayakta duran, etrafı surlarla çevrilmiş bir tarihi kent. Zaten San Marino bağımsız devleti de hemen yanında. Tarihi kent bölgesinden çıkınca ünlü plajlarına erişmek mümkün. Kuşkusuz varsıl evlerine de… Bu mevsimde plajlar boş. Ama yaza ne hal alacağı belli.

Rimini sükunet içinde bir şehir. Adeta ölümden sonraki yaşam gibi dingin… İnsanlar sade ve sakin. Belli ki hepsi her şeye doymuş. Ununu elemiş, eleğini asmış insanlar… Temel ulaşım aracı tüm İtalya’da olduğu gibi bisiklet. Bisikleti üzerinde pedal basarak köpek gezdiren film yıldızı gibi genç kızlarla dolu sokaklar. Tarihi yapılarsa tüm İtalya gibi inanılmayacak kadar iyi korunmuş. Diyebilirim ki uzlette bir yaşam sürmek için harikulade bir Avrupa taşrası…

Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 yılında Gümüşhane'de doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, kendini yaşam düşü olan yazarlığa adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen hemen her alanında ürün verdi. Sanatçı Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesi olup halen İstanbul'da Sanat Ekibi'nin Sanat Danışmanlığı'nı sürdürmektedir.

Hikmet Temel AKARSU

Comments are closed.