Şairlerin Barbar Sofraları adlı özgün öyküler derlemesinde Hikmet Temel Akarsu bizi çok merak edilen bir dünyanın derinliklerine götürüyor. Edebiyat dünyasının sıra dışı, çılgın, muhteris, romantik ve adanmış simalarının at koşturduğu, serüvenden serüvene savrulduğu, yaşamlarıyla kumar oynadığı ve damardan edebiyat tutkularına teslim olduğu platolarda gezdiriyor bizi. Edebiyatın kalbinin attığı, ruhunun oluştuğu kaynaklarda, mekânlarda, ortamlarda, adanmış ve naif şairlerin serüvenlerine ortak ediyor…

Kısacası üçüncü öykü kitabı Şairlerin Barbar Sofraları ile Hikmet Temel Akarsu toplumda daima merak duyulan edebiyat mahfilleri’nin iç dünyalarına taşıyor bizi. Dışarıdan parıltılı, ışıltılı, yaldızlı gözüken şairler dünyasının içsel acılarını, özlem ve tutkularını, bîçare adanmışlığını, kimi zaman dekadan yaşam tarzını, kimi zaman soylu feragat duygusunu; ama daima ekstremlerdeki çılgınlıklarını gözlerimizin önüne seriyor.
Şairlerin iç dünyası ve yaşam tarzları belki de ilk defa bu denli dokunaklı, coşkulu ve yer yer ironik bir anlatı dünyasının platosu oluyor.

Sadece şairlerin yarım kalmış tutkuları, boğazda düğümlenen hıçkırıkları ve beyhude geçen anlaşılamamışlık yılları değil kitabın ilgi alanı. Ukteler, Dipler ve Hüzünler adlı bölümlerde yer alan duygu yoğun öykülerde kimi zaman bizlere yaralı bir toplumun iç kanamalarını, kimi zaman çürümekle yükselmek arasında salınıp duran özgün bir semtin sıra dışı öyküsünü, kimi zaman büyük alt-üst oluşlar sırasında çimen olup ayaklar altında ezilen insancıkların hazin yaşantılarını; kimi zaman da malihulya denebilecek hüzün derinliklerinde süregiden trajikomik varoluşumuzu benzersiz bir edebi dille anlatıyor Şairlerin Barbar Sofraları.

Son derecede özgün bu öyküler derlemesinde Hikmet Temel Akarsu‘nun, kendisini avangard edebiyat’ın zirvelerine taşıyan o bildik, muhalif, ajitatif ve ruhsal derinlik içeren üslubuna keskin bir geri dönüş yaptığını da meraklılarına müjdeleyelim.

Yüksek edebiyatla ilintili herkesin bildiği gibi romancı, öykücü, şair ve oyun yazarı Hikmet Temel Akarsuİstanbul Dörtlüsü, Kayıp Kuşak, Ölümsüz Antikite gibi roman serileri ile edebiyatın terra-novalarında iz bırakan yapıtlar ortaya koydu. Sadece romanları değil, hiciv yazıları, öyküleri, oyunları, eleştiri ve denemeleri de edebiyat çevrelerinde büyük ilgi topladı.

Şairlerin Barbar Sofraları yazarın diskografisinde önemli bir kilometre taşı.

Hikmet Temel Akarsu Kimdir?

Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 yılında Gümüşhane’de doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, kendini yaşam düşü olan yazarlığa adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen hemen her alanında ürün verdi. Sanatçı Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesi olup halen İstanbul’da Sanat Ekibi‘nin Sanat Danışmanlığı‘nı sürdürmektedir.

Kitap: Şairlerin Barbar Sofraları
Tür: Öykü
Yayıncı: Doğan Kitap, 225 Sayfa

İlgili Bağlantılar: Doğan Kitap, Şairlerin Barbar Sofraları

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.