Türkiye’nin sanat ve sanatçı düşmanlığı konusunda tarihi günler yaşadığını belirten Sanatçılar Girişimi’nden konuyla ilgili olarak şu çağrı yapıldı:

reddediyoruzlogokucuk“Ülkemiz sanat ve sanatçı düşmanlığında tarihi günler yaşıyor.Üstümüze bir kara örtü atarak yaftalayıp, ötekileştirmek isteyen sistem yürütücülerine karşı bir araya geliyoruz.
30 Kasım saat 12.00’da Ses Tiyatrosu’nda sizlerle buluşarak, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Rutkay Aziz, Ferhan Şensoy, Mehmet Ergen, Nedim Saban, Yücel Erten, Orhan Aydın, Levent Üzümcü, Mert Fırat ve Emre Kınay tarafından okunacak bildirimizi paylaşmak istiyoruz.

Susmuyoruz, susmayacağız.”

Sanatçılar Girişimi
Türkiye’de yaşanan tüm sosyal, siyasi, hukuksal ve sanatsal olumsuzlukları reddeden bağımsız bir girişimdir.

Sivas Davasının zaman aşıma uğratılmasından, Taksim Meydanı’nın, A.K.M’nin ve bütün kültürel dokuların, talan edilmesine, eğitimin anti-laikleştirilmesinden anlamsız ve kamu-vicdanını yaralayan zalim ve abartılı tutukluluk sürelerine, basına getirilen kabul edilemez sansürlerden, ülke imkanlarının peşkeş çekilmesine, çevre yağmalanmasından, H.e.s. ve nükleer santrallerle doğanın ve insanın zehirlenmesine, aydınlanma devriminin sonuçlarının iptal edilme ve kalkışılmasından, demokratik kitle örgütlerine getirilen tüm faşist baskılara kadar halkı bunaltan tüm olumsuzlukları reddeden sanatçı aydınların hareketidir.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.