8 Güzel

Gösterim Önbilgisi

Share this on WhatsApp Documentarist’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları beşinci yılına girmeye hazırlanıyor. İki haftada bir Cumartesi günleri Tütün Deposu‘nda gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşiler, 22 Şubat’ta Yönetmenliğini Aggelos Kovotsos‘un yaptığı ‘Encardia – Dans Eden Taş‘ın gösterimi ve Etnomüzikolog Burcu Yıldız söyleşiyle başlıyor. elanik Belgesel Festivalinde Seyirci Ödülü’nü alan film, Güney İtalya’nın zengin müzik geleneğinden beslenerek, şarkı yapıp müziklerini icra eden Yunan müzik grubu Encardia‘yı izliyor. Grup, Güney İtalya’da yolculuk yaparken, bölgedeki halk kültürünün temel öğelerini araştırıp gün ışığına çıkarır. Bunlar esas olarak Güney İtalya’nın Grecia Salentina yöresinde konuşulan ve içinde İtalyanca sözcükler de barındıran antik Yunan lehçesi Grigo ve çok bilinen İtalyan dansının yerel yorumu olan ve bölgede sihirli, dini ve iyileştirici boyutlar kazanan tarantela pizzica‘dır.Günümüzde genç ve yaşlı yerel müzisyenler, araştırmacılar ve şairler kutlamalar sırasındaki şarkı ve şiirleriyle bu güçlü Akdeniz geleneğine hayat verirler. Film: Encardia – The Dancing Stone Yönetmen: Aggelos Kovotsos Yapım: Yunanistan, 2012, 82′ Söyleşi: Etnomüzikolog Burcu Yıldız – Yunanistan’dan Güney İtalya’ya Müzikal Bir Dilin Peşinde Burcu Yıldız Kimdir?…

8 Güzel

more
  • Sinema

    8
  • Yakında

    8
  • Manşet

    8

Documentarist'in Depo İstanbul'la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları beşinci yılına girmeye hazırlanıyor.

İki haftada bir Cumartesi günleri Tütün Deposu'nda gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşiler, 22 Şubat'ta Yönetmenliğini Aggelos Kovotsos'un yaptığı 'Encardia - Dans Eden Taş'ın gösterimi ve Etnomüzikolog Burcu Yıldız söyleşiyle başlıyor.

[dropcap]S[/dropcap]elanik Belgesel Festivalinde Seyirci Ödülü'nü alan film, Güney İtalya'nın zengin müzik geleneğinden beslenerek, şarkı yapıp müziklerini icra eden Yunan müzik grubu Encardia'yı izliyor. Grup, Güney İtalya'da yolculuk yaparken, bölgedeki halk kültürünün temel öğelerini araştırıp gün ışığına çıkarır. Bunlar esas olarak Güney İtalya'nın Grecia Salentina yöresinde konuşulan ve içinde İtalyanca sözcükler de barındıran antik Yunan lehçesi Grigo ve çok bilinen İtalyan dansının yerel yorumu olan ve bölgede sihirli, dini ve iyileştirici boyutlar kazanan tarantela pizzica'dır.Günümüzde genç ve yaşlı yerel müzisyenler, araştırmacılar ve şairler kutlamalar sırasındaki şarkı ve şiirleriyle bu güçlü Akdeniz geleneğine hayat verirler.

Film: Encardia - The Dancing Stone
Yönetmen: Aggelos Kovotsos
Yapım: Yunanistan, 2012, 82'

Söyleşi: Etnomüzikolog Burcu Yıldız - Yunanistan'dan Güney İtalya'ya Müzikal Bir Dilin Peşinde

Zaman: 22 Şubat, 19:00
Yer: Tütün Deposu, Lüleci Hendek cad. No: 12 Tophane
Biletler: Giriş ücretsizdir.

8

Documentarist’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları beşinci yılına girmeye hazırlanıyor.

İki haftada bir Cumartesi günleri Tütün Deposu‘nda gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşiler, 22 Şubat’ta Yönetmenliğini Aggelos Kovotsos‘un yaptığı ‘EncardiaDans Eden Taş‘ın gösterimi ve Etnomüzikolog Burcu Yıldız söyleşiyle başlıyor.

Selanik Belgesel Festivalinde Seyirci Ödülü’nü alan film, Güney İtalya’nın zengin müzik geleneğinden beslenerek, şarkı yapıp müziklerini icra eden Yunan müzik grubu Encardia‘yı izliyor. Grup, Güney İtalya’da yolculuk yaparken, bölgedeki halk kültürünün temel öğelerini araştırıp gün ışığına çıkarır. Bunlar esas olarak Güney İtalya’nın Grecia Salentina yöresinde konuşulan ve içinde İtalyanca sözcükler de barındıran antik Yunan lehçesi Grigo ve çok bilinen İtalyan dansının yerel yorumu olan ve bölgede sihirli, dini ve iyileştirici boyutlar kazanan tarantela pizzica‘dır.Günümüzde genç ve yaşlı yerel müzisyenler, araştırmacılar ve şairler kutlamalar sırasındaki şarkı ve şiirleriyle bu güçlü Akdeniz geleneğine hayat verirler.

Film: Encardia – The Dancing Stone
Yönetmen: Aggelos Kovotsos
Yapım: Yunanistan, 2012, 82′

Söyleşi: Etnomüzikolog Burcu Yıldız – Yunanistan’dan Güney İtalya’ya Müzikal Bir Dilin Peşinde

Burcu Yıldız Kimdir?

2010 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müzikoloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi etnomüzikoloji bölümünde sürdürdü. 2012 yılında, ‘Cultural Memory, Identity and Music: Armenians of Turkey‘ başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı. Araştırma konuları; etnomüzikoloji, toplumsal cinsiyet, dünya müzikleri, popüler müzik ve medya çalışmalarıdır.

Zaman: 22 Şubat, 19:00
Yer: Tütün Deposu, Lüleci Hendek cad. No: 12 Tophane
Biletler: Giriş ücretsizdir.

İlgili Bağlantılar: Etkinlik Kaynağı, Etkinlik Facebook

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.