Amerikalı oyuncu Sean Penn, Oscar ödül töreni sırasında Meksikalılarla ilgili yaptığı “yeşil kart” şakasına cevap verdi.87. Akademi ödüllerinde en iyi yönetmen vermek için sahneye çıkan aktör Sean Penn, ‘Birdman’ (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) filmiyle ödülü kazanan Alejandro González Iñárritu’yu anons ederken “Bu o..çocuğuna yeşil kartını kim verdi” demiş, bu sözleri ırkçılık olarak yorumlanmıştı.

Özellikle sosyal medyadan yoğun eleştirilere maruz kalan Penn dün konuyla ilgili ilk açıklamasını yaptı. Yeni filmi ‘The Gunman’in tanıtım toplantısında konuşan Penn, yorumunun kasti olduğunu vurguladı ve ‘’Kesinlikle dileyecek bir özrüm yok. Bu kadar yabancı düşmanlığı olan bir ülkede ironiyi anlamayacak denli aptal olanlara ağız dolusu ‘fu… you’m var. Eğer onların istedikleri gibi olsaydı, bu ülkede çalışan Alejandro gibi büyük yönetmenler olamazdı. Allaha şükür ki var” diye konuştu. Penn yaptığı açıklamada, “Gerçek şu ki bunu anlıyorum ve sıklıkla yaşıyorum. Birileri kendilerini dinleyecek bir grup bulduğunda genellemelerle olayı çerçeveleyebiliyor ve konunun aslında ne olduğunu sorgulamıyorlar” diyen aktör, “Aptallığın pervasızlığı karşısında hep şaşırmışımdır. Umudumu korumaya devam edeceğim” diye konuştu.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.