Toplumun ona yüklediği rollerin hepsini yerine getirmiş, çocuklarını büyütmüş, hayatını kocası ve çocuklarına adamış ancak kimseyi memnun edememiş bir kadın : Shirley. Her günün birbirini tekrar ettiği, gençlik düşlerinden gün be gün daha da uzaklaştığı monoton hayatın içinde sıkışıp kalmış bir kadın. Dertlerini, hayallerini, korkularını sadece mutfağın duvarıyla paylaşıyor, çekilmez hayatını mizah yoluyla eğlenceli hale getirmeye çalışıyor. Ta ki duvar dışındaki tek arkadaşı olan Jane ona bir Bodrum tatili hediye edene kadar… 42 yaşındaki Shirley Valentine’in önünde şimdi, ruhunun yeniden dirilip kim olduğunu hatırladığı macera dolu bir yolculuk vardır…

Londra ’dan Bodrum’a uzanan bu özgürleşme hikâyesini bu yaz Sumru Yavrucuk’tan izleyeceğiz. Willy Russell‘in Shirley Valentine adlı oyunundan Shirley ismiyle Türkçe’ye uyarlanan oyun, Tebdil-i Mekân Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye taşınıyor. Oyunun çevirisi Evren Ercan’a, dekor tasarımı Nurdan Aliyazıcıoğlu’na, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Sumru Yavrucuk, rol aldığı tek kişilik müzikli bir komedi olan Shirley’in aynı zamanda yönetmeni. Yavrucuk oyundaki tüm karakterleri tek başına canlandırıyor.

Oyun potansiyelini mutfağa hapsetmiş bir kadının kendini keşfediş ve hayatının iplerini yeniden ele alışının hayranlık uyandıran öyküsünü anlatıyor. Tebdil-i Mekân Prodüksüyon yapımı olan Shirley, 13. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali’ndeki dösteriminin ardından, Ekim ayından itibaren İstanbullu seyirciyle bir araya gelecek.

Shirley

Yazan: Willy Russell
Yapım: Tebdil-i Mekân Prodüksiyon Tiyatrosu
Çeviri: Evren Ercan
Dekor Tasarım: Nurdan Aliyazıcıoğlu
Işık Tasarım: Yakup Çartık
Oyuncu: Sumru Yavrucuk

Bilet-Gişe-Sahne

8 Ağustos 2015 21:00 (Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu, Göztepe) Ücretsiz
12 Ağustos 2015 21:00 (Çimenlik kalesi, Çanakkale) Çanakkale Troia Festivali Dolayısıyla Ücretsiz
13 Ağustos 2015 21:00 (Burhaniye Aktur Açıkhava Tiyatrosu, Edremit)

TİYATRO Yeni Oyunlar
Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu, Göztepe Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.