1892 yılından bu yana hizmet veren, meşhur Orient Express ile Doğu’yu merak eden turistlerin gözdesi ve aralarında Agatha Christie, Alfred Hitchcock ve Ernest Hemingway gibi isimleri de ağırlamış olan Pera Palas Oteli, tarihinde ilk kez bir güncel sanat projesini ağırlıyor.

Yine 14 Mayıs Perşembe akşamı saat 19.00’da Pera Palas‘ta, AICA Türkiye Başkanı ve sanat eleştirmeni Evrim Altuğ ile MASA Projesi “Sonsuzun Sesi” üzerine bir konuşma gerçekleşecek.

‘Eğer algının kapıları temizlenseydi her şey
insana olduğu gibi görünürdü, sonsuz..’
William Blake

Güncel sanatın bağımsız ve alternatif mekânı MASA [*], sanatçı Hayal İncedoğan’ın “Sonsuzun Sesi” isimli video yerleştirmesini ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirdiği Leylak Şarabı Vol.I isimli ikinci solo sergisiyle hatırladığımız İncedoğan, son sergisinde gösterdiği kuş desenlerinden yola çıkarak bu kez, yeni bir hikâye, farklı bir yorumla karşımıza çıkıyor. Sanatçı, alternatif bir proje mekanı olan MASA’yı, İstanbul’un en eski ve önemli otellerinden biri olan ve 19.yy’ın sonlarına doğru meşhur Orient Express ile Doğu’yu merak eden turistlerin gözdesi ve aynı zamanda Ernest Hemingway, Agatha Christie, Alfred Hithcock gibi önemli isimleri de ağırlamış olan tarihi ile Pera Palas Oteli’ne taşıyor.İncedoğan, sinek kuşlarının gizemli formlarını bir tür sihirli söz fısıldar gibi yerleştiriyor mekâna ve böylelikle biz de Pera sokaklarındaki bu tarihi yapıda kendimizi zaman ve mekân hissinden soyutlayarak, ne olduğunu bilmediğimiz bir sorunun cevabını ararken buluyoruz. Yeryüzünün, kalbi en hızlı atan ve en hızlı kanat çırpan bu güzel kuşları, tarih boyunca bazı medeniyetlerin tanrısı olarak da kabul edilmiş. Sanatçı; sinek kuşlarının formunu farklı tekniklerle araştırdığı bu sergiyle sonsuzluk kavramına atıfta bulunuyor ve otele yerleşen bu izlerle aslında bir tür zamanlar arası geçiş fikrinden bahsediyor.

Hayal İncedoğan’ın ‘Sonsuzun Sesi’ isimli sergisi, 7 – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Pera Palace Hotel Jumeirah, Galata Salonu’nda görülebilir. Bir kez daha hatırlatmış olalım: 14 Mayıs 2015 perşembe akşamı saat 19.00’da ise sanatçı, AICA Türkiye Başkanı ve sanat eleştirmeni Evrim Altuğ ile birlikte sergi üzerine bir konuşma gerçekleştirecekler.

[*] MASA: sanatçı ve grafik tasarımcı Vahit Tuna’nın 2006 yılından bu yana sürdürdüğü alternatif bir güncel sanat mekanıdır. O tarihten bu yana bir çok genç sanatçının farklı önerileriyle, farklı mekanlarda sergilendi hatta Berlin ayağı ile uluslararası dolaşıma girdi. Önümüzdeki günlerde, Vahit Tuna’nın hazırlayıp derlediği; MASA Projesi’nin 2006 yılından bu yana oluşturduğu belleğin dokümantasyonunu içeren bir kitap halinde yayınlanması planlanmaktadır.

MASA hakkında detaylı bilgiler edinmek isterseniz; www.masaprojesi.com

 

 

Hayal İncedoğan, Masa Projesi “Sonsuzun Sesi” 7- 31 Mayıs 2015 from Hayal İncedogan on Vimeo.

 

from to
Sergi
Pera Palace Hotel Jumeirah, Galata Salonu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.