Shakespeare‘in Kral Lear adlı eserinden uyarlanan Soytarım Lear alkışlara doymuyor.

Pangar ve Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımı Soytarım Lear İstanbul Tiyatro Festivali’nin katkılarıyla 2014 Mayıs ayında 19.İstanbul Tiyatro Festivalinde dünya prömiyerini yapmıştı.Yiğit Sertdemir‘in uyarlayıp yönettiği oyunda; Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir oynuyor. Sahne, kostüm, maske, kukla ve makyaj tasarımı Candan Seda Balaban‘a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz‘a ait oyunun müziklerini Tuluğ Tırpan yaptı.

Oyun hakkında

Bu güçlü ve şimdiye dek belki de binlerce kez sahnelenmiş oyun, bir tragedya. Ancak biz yolculuğumuza, Lear’ın ve çevresindekilerin hikâyesini; Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden başladık.
Oyunun o bilinmedik anında kaybolan Soytarı, yanına aldığı bu hikâyeyi, başka soytarılarla yeniden anlatmayı seçse; Lear’ın yaşadıklarını, hem de kendi gözünden paylaşmayı tercih etse, ortaya ne çıkardı? Bu nedenle oyunu grotesk dille yeniden yaratmak ve seyirciyle soytarıca bir Lear hikayesini paylaşmak istedik.
Groteskin o acıtıcı gerçekliğiyle baş başa kalmak… Jan Kott, Çağdaşımız Shakespeare adlı kitabında şöyle der: “Tragedya rahiplerin, grotesk soytarıların tiyatrosudur.” Belki de yapmaya çalıştığımızı en iyi özetleyen sözleri de buradan yola çıkarak dillendirebiliriz: Biz, Kral Lear’ı rahiplerden çalıp, soytarılara teslim ettik…

Yiğit Sertdemir

Soytarım Lear

Yazan: W. Shakespeare
Uyarlayan-Yöneten: Yiğit Sertdemir
Sahne Tasarımı: Candan Seda Balaban
Müzik:Tuluğ Tırpan
Kostüm, Maske, Kukla, Makyaj Tasarımı: Candan Seda Balaban
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Ses Düzenleme: Meriç Şeker, Aras Tüysüz, Okan Yalabık
Akordeon: Hakan Ali Toker
Kontrbas: Aydın Balpınar, Çiğdem Tachouli

Oyuncular: Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Tomris İncer, Umut Kurt, Yiğit Sertdemir

*Oyun, 2 perde, ara dahil 150 dakika sürmektedir.

14 Nisan 2015, 20:30 (Çevre Tiyatrosu)
Soytarım Lear biletlerini sahne gişesinden veya bağlantımızı izleyerek temin edebilirsiniz.

Soytarım Lear Oyunu Hakkında Basından Referanslar

Milliyet, Seçkin Selvi
Milliyet, Herkesin Bir Soytarıya İhtiyacı Var
Milliyet, Robert Shild

TİYATRO
Çevre Tiyatrosu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.