Küratörlüğünü Timurtaş Onan‘ın üstlendiği Stanko Abadžić “Seçkisi” (Stanko Abadžić “Selection”) Fotoğraf Sergisi, 20 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Foroğraf Galerisinde açılıyor.
Fotoğraf sanatının Balkanlar’da ki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen ve eserleri Avrupa ve Amerika’da birçok galeri tarafından koleksiyonlara kazandırılan Hırvat fotoğrafçı Stanko Abadžić farklı dönemlerde üretilmiş seri çalışmalarından bir seçki ile İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde. Küratörlüğünü sanatçı Timurtaş Onan’ın yaptığı serginin açılış kokteyli  20 Mayıs Çarşamba günü 19:30’da başlayacak. Sergi, 27 Haziran tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

Stanko Abadžić ile eski güzel günlere özlem

1991 yılında Yugoslavya’da iç savaş başlayınca ülkesini terk etmek zorunda kalan Stanko Abadžić, Almanya’da yaşamaya başlar. Bu dönemde göçmenlik bürosunun sıkı denetimi ve birçok farklı işte çalışarak yaşam mücadelesi verir. Bu süreç 95 yılının güneşli bir gününde Prag’a taşınmasıyla başka bir boyut kazanır. Şehrin enerjisi ile fotoğraf çalışmalarına ağırlık verir.

Işığı ve nostaljik kompozisyonları ile dar sokaklarda kafeler, eski evler, yaşlı insanlar, oyun oynayan çocuklar ve kent ve taşra yaşamındaki değişmeyen değerleri ve çocukluğun kaygısız günlerini arayan Abadžić günümüzde klasik siyah beyaz fotoğrafın en önemli temsilcilerinden biridir.

Stanko Abadžić’in fotoğraflarındaki şiirsel anlatım, kişiliğinin yansımasıdır.
Sadece kameranız ve siz varsınız. Fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur.”

 Ernst Haas

Yaşamın son derece hızlandığı teknoloji ve iletişim çağında, insan kalabalığından uzak dingin diyarlara götürür kişiyi. Mükemmel ışık kullanımı ve kompozisyonlarındaki zarif imgeler sayesinde içsel bir yolculuğa çıkarsınız. Adriatik sahillerinde esen rüzgarı hisseder, sıradan insanların yaşamlarına dokunursunuz. Eski bir sokakta gölgeler arasında top oynayan, güneşli bir günde oyuncak geminin önünde çayırda kaygısızca çimlere uzanmış çocuklar, elinde kocaman bir saat ile dükkanına giren saat tamircisi, bomboş eski bir avlunun ortasında öpüşen bir çift ve etraflarını çevreleyen masalar, globalleşen dünyamızda adeta bir sığınak gibidir hem izleyici hemde Stanko Abadžić için.

Sanatçı, fotoğraf sanatının birbirimizle konuşmak ve daha iyi bir dünya yaratmak için ilham olmasını arzuluyor.

Timurtaş Onan

Stanko Abadžić

Fotoğrafçı ve fotomuhabir. 1952’de Vukovar, Hırvatistan’da doğdu. Zagreb’de yaşıyor. Abadžić profesyonel kariyerine fotomuhabir olarak başladı. Çeşitli ülkelerde başarılı röportajlar hazırladı. 1991’de savaşın başlamasıyla önce Almanya’da sonra da fotoğrafçılık açısından üzerinde büyük etki bırakan Prag’da yaşadı ve sanat fotoğrafçılığına yöneldi. Çeşitli ülkelerde kişisel sergiler açtı, birçok eseriyle ödül kazandı.

from to
Fotoğraf Sergisi
İstanbul Fotoğraf Galerisi, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.