7.9 Güzel

Konser Ön Bilgisi

Share this on WhatsApp Stéphane Blet ve Rahşan Apay, Notre Dame de Sion Gösteri Salonu‘nda verecekleri Viyolonsel&Piyano Resitalinde bir araya gelecekler. 13 Şubat Günü 19:30’da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi‘nin Gösteri Salonundaki konser, tüm müzikseverlerin davetiye göstermeleri kaydıyla ücretsiz katılımına açık olarak verilecek. Rahşan Apay, viyolonsel Büyülü ve benzeri olmayan dumanlı tınısıyla fark yaratan viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay; Barok Dönemden, günümüz çağdaş müziklerine kadar geniş bir repertuvara sahiptir. Türk müzik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasındaki önemin bilinciyle, son yıllardaki solistlik kariyerini Türk bestecilerinin eserlerine adayarak bu eserleri kayıt altına almakta ve bunları yurt içi ve yurt dışı konserlerinde seslendirmektedir. pay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Reşit Erzin’in sınıfından mezun olduktan sonra aynı kurumda yüksek lisans derecesi elde etti. Mezuniyeti sonrasında, Alexander Rudin, Philippe Müller, Raphael Pidoux gibi önemli çellistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Philippe Müller tarafından Paris’e davet edilerek hem Prof. Müller ile hem de Franz Helmerssohn ile çalışmalar yaptı. İtalya’da Accademia Musicale Chigiana’da Pierro Farulli ve Andre Nannoni’den yaylı sazlar dörtlüsü üzerine eğitim aldı. 1998 yılında Ankara’da düzenlenen Uluslararası…

7.9 Güzel

more
 • Klasik Müzik Konserleri

  8
 • Manşet

  7.5
 • Güncel

  8
 • Yakında

  8

[caption id="attachment_4463" align="alignleft" width="266"]Rahsan Apay ve Stephane Blet Konseri Rahsan Apay ve Stephane Blet Konseri[/caption]

Notre Dame de Sion'da 13 Şubat akşamı Stéphane Blet ve Rahşan Apay'ın sunduğu Viyolonsel&Piyano resitali var.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin Gösteri Salonunda müzikseverlerin ücretsiz katılımına açık olarak verilecek konsere davetiye gösterilmek kaydıyla girişler serbest.

Program

César Franck

Viyolonsel ve Piyano için Sonat/Sonate pour violoncelle et piano

Armağan Durdağ

Kâtibim Çeşitlemeleri

Thème
Variation I Andante
Variation II Moderato
Variation III Adagio-Allegro
Thème

Stéphane Blet

Fantaisie Ottomane

Zaman: 13 Şubat, Perşembe, 19:30 - 21:15
Yer: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye, 34373 Harbiye

7.9

Stéphane Blet ve Rahşan Apay, Notre Dame de Sion Gösteri Salonu‘nda verecekleri Viyolonsel&Piyano Resitalinde bir araya gelecekler.

13 Şubat Günü 19:30’da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi‘nin Gösteri Salonundaki konser, tüm müzikseverlerin davetiye göstermeleri kaydıyla ücretsiz katılımına açık olarak verilecek.

Rahsan Apay

Rahsan Apay-Viyolist

Rahşan Apay, viyolonsel

Büyülü ve benzeri olmayan dumanlı tınısıyla fark yaratan viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay; Barok Dönemden, günümüz çağdaş müziklerine kadar geniş bir repertuvara sahiptir. Türk müzik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasındaki önemin bilinciyle, son yıllardaki solistlik kariyerini Türk bestecilerinin eserlerine adayarak bu eserleri kayıt altına almakta ve bunları yurt içi ve yurt dışı konserlerinde seslendirmektedir.

Apay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Reşit Erzin’in sınıfından mezun olduktan sonra aynı kurumda yüksek lisans derecesi elde etti. Mezuniyeti sonrasında, Alexander Rudin, Philippe Müller, Raphael Pidoux gibi önemli çellistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Philippe Müller tarafından Paris’e davet edilerek hem Prof. Müller ile hem de Franz Helmerssohn ile çalışmalar yaptı. İtalya’da Accademia Musicale Chigiana’da Pierro Farulli ve Andre Nannoni’den yaylı sazlar dörtlüsü üzerine eğitim aldı. 1998 yılında Ankara’da düzenlenen Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda İkincilik Ödülü’nün sahibi oldu. Türkiye’de verdiği sayısız solo konserlerin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Yunanistan, Ermenistan, Macaristan, Portekiz, Bosna Hersek gibi pek çok ülkede orkestra eşliğinde konserler, resitaller ve solo konserler verdi.

Son yıllarda Cihat Aşkın, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Arın Karamürsel, Gülsin Onay, Kamran İnce gibi sanatçılarla yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Rahşan Apay, Aşkın Ensemble’nin ve 1998’den beri Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nın viyolonsel grup şefliğini yürütmekte aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında birçok resitalin yanı sıra orkestralar ile konserler vererek solo çellistlik kariyerini sürdürmektedir. Sanatçı, Paulus & Krause imzalı 1900 yapımı Alman bir viyolonsel ile çalmaktadır.

Stéphane Blet

Stéphane Blet, Piyanist ve Besteci.

Stéphane Blet, piyano

Vladimir Horowitz ve Byron Janis’in manevi oğlu olarak görülen Fransız piyanist ve besteci Stéphane Blet’in, şimdiye kadar Philips, Forlane, AXes, G:Recordings markalarından 50 CD’lik stüdyo kaydı gerçekleşmiş olup ; piyano, keman, büyük orkestra için yazdığı 300’den fazla eseri Leduc, Eschig gibi yayınevlerinden yayımlamıştır.

Eserleri incelediğinde aralarında Dede Efendi’nin de bulunduğu eski bestekârları ve temaları ele alarak yazdığı Piyano İçin 12 Türk Rapsodisi ve Orkestra İçin Bir Osmanlı Fantezisi dikkati çekmektedir. Paris’in Champs-Elysées Tiyatrosunda verdiği bir resital sonrasında ünlü eleştirmen, Roma Büyük Ödülü Birincisi Pierre-Petit şöyle yazacaktır : “Stéphane Blet, sadece piyano değildir, müziğin kendisidir.” Paris Müzik Öğretmenliği Okulunda on yıl boyunca ders veren Blet, henüz hayattayken eserleri tüm dünyada çalınan ender bestecilerdendir.

Eserlerinin şimdiye kadar on beş kez kaydı yapılmıştır ve hepsi de basının övgüsünü kazanmıştır. Académie Nationale du Disque Lyrique (Lirik Plak Ulusal Akademisi) başkan yardımcısı olan Blet, Senato’nun Société d’Encouragement au Progrès (SEP) Altın Madalyasına layık görülmüştür. Sanatçı ayrıca, Chevalier des Arts et des Lettres (Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) ünvanını almıştır.

Program

César Franck

Viyolonsel ve Piyano için Sonat/Sonate pour violoncelle et piano

Armağan Durdağ

Kâtibim Çeşitlemeleri

Thème
Variation I Andante
Variation II Moderato
Variation III Adagio-Allegro
Thème

Stéphane Blet

Fantaisie Ottomane

Zaman: 13 Şubat, Perşembe, 19:30 – 21:15
Yer: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye, 34373 Harbiye

İlgili Bağlantılar: Notre Dame de Sion, Davetiye İçin Bağlantı

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.