Sanata sağladığı katkılardan dolayı İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafından Şövalye Nişanı ile ödüllendirilen opera sanatçısı ve ressam Suat Arıkan, 7. kişisel sergisiyle sanatseverlerle yeniden buluşuyor.Suat Arıkan, resimlerinde figürün peşinden – dışavurumcu anlayışını sürdürerek – koşmaya devam ediyor. Bunu yaparken; daha cesur renkler, ama daha yalın ışık kullanıyor.  Yakın tarihlerde yaptığı resimlerden oluşan sergisinde, müziğin lirizmi daha da çok duyuluyor.  Soyut müzik, adeta somutlaşarak karşımıza çıkıyor.

Suat Arıkan kimdir?

Lise öğreniminden sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı’na opera eğitimi almak üzere şan bölümüne girdi. 1981 yılında Cemil Sökmen’in sınıfından – sınıf atlayarak – “pekiyi” dereceyle mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “solist sanatçı” olarak göreve başladı.

Şan, stil, repertuar çalışmalarını, Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer, Licinio Montefusco ve Elisabetta di Stefano ile sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve temsiller gerçekleştiren sanatçının 17. yüzyıldandan günümüze uzanan zengin bir repertuarı vardır.

Opera sanatı üzerine dergilerde köşe yazarlığı ve çeşitli radyo programları yapıp sunan sanatçı, solistlik çalışmalarının yanısıra 2002-2003 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi.  Ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne aynı görevle atandı.

Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan ve birçok ödül alan Arıkan, sanata verdiği katkılar nedeniyle İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafından 2006 yılında Şövalye Nişanı ile ödüllendirildi.

Sahnelerdeki solistliğinin yanısıra eğitimciliğini, İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden sonra şimdi de Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sürdürmektedir.  Hayatında müzik ve resim sanatını bir arada yürüten Suat Arıkan, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Suat Arıkan Kişisel Sergisi

13 Şubat 2015 – 14 Mart 2015 tarihleri arasında Almelek Sanat Galerisi‘nde görülebilir

from to
Plastik Sanatlar Sergi
Almelek Sanat Galerisi, Bebek Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.