İşte size güzel bir haber…

Bu yılın en çok ses getiren oyunlarından biri olan İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz dünyanın en önemli festivallerinden olan Edinburgh Fringe Festivali’ne katılıyor. Bu önemli haberi size doğru ve katışıksız aktarabilmek için bu yolculuğun neden ve nasıllarını Şümürz ekibinden Özlem Atik’ten anlatmasını istedik.

Edinburgh Fringe Festivali nedir, neden ve niçin önemlidir gibi soruların cevaplarını hep birlikte kendisinden dinleyelim.

Biz geliyoruz Fringe!
Peki, nedir bu Fringe? Ve nereye gidiyoruz biz?

İskoçya’nın başkenti, tarihi bir güzellik olan Edinburgh’ta, 47 yıldır her yılın Ağustos ayı dünyanın en büyük uluslararası tiyatro festivali gerçekleşiyor; Edinburgh Fringe Festivali.
İnanılmaz güzel ve büyülü bir şehir Edinburgh. Hani masalsı bir yer deriz ya. İşte öyle. Bin sekizyüzlerdeymiş gibi hissediyorsunuz sokaklarda yürürken.

edinburgh

İnsanlar ‘şu dünyadan geçiciyim hiçbir yeri incitmeyim’ diyerek yaşamışlar sanki. Birçok oyunu geçici olarak içine sahne kurulmuş kiliselerde izledik. Sadece kiliseler değil tabi festival mekânları. Şöyle söyleyeyim, çok sevimli dekore edilmiş bir otobüsün üst katında harika bir tek kişilik gösteri izledik. Yani Ağustos ayı Edinburgh’ta sanki bütün şehir el ele verip nasıl her yeri sahne yaparız diye çabalıyor. Okullar, iş yerleri, üniversiteler, kütüphaneler, restoranlar, barlar, bahçeler…

Yetenekli bir ressam için kilisenin duvarlarına stantlar açılabiliyor örneğin.

edinburgh

Fringe Tiyatro Festivali’nin 1947’lere dayanan bir hikâyesi var. O yıllarda Uluslararası Edinburgh Festivali’nde, sekiz ayrı tiyatro grubu program listesinde olmadıkları halde oyunlarını sergileyerek bir ilke imza atmışlar. Onların bu asitavrı sanatın kendi yaratıcısının dışında bir otorite tanımayacağını göstermiş adeta. Ve her yıl bu yolla birçok tiyatro grubu özgürce oyunlarını sergilemiş. Bu gelişen topluluktan yola çıkarak, 1958’de tiyatro grupları kendi Edinburgh Fringe Festival komitelerini oluşturmuşlar.

Fringe Tiyatro Komitesi, prensip olarak bir hikâyesi olan ve bunu anlatmak isteyen herkesi destekliyor. Ama tabi ki, dünyanın en büyük tiyatro festivali olarak sınırlı sayıda bir katılımı destekleyebiliyorlar. Bu yüzden festivale katılan tiyatro gruplarının programda yer almak için geçmesi gereken bazı önemli aşamalar var; ancak bu kıstaslar kesinlikle sergileyeceğiniz eserin içeriğine bir müdahale ya da sansür niteliğinde değil.

Festival kapsamında neler var? Tiyatrolar, komediler, danslar, sirk gösterileri, müzikaller, kabareler, operalar, fiziksel performanslar, tek kişilik şovlar, söyleşiler, konserler, sergiler ve atölyeler sayabildiklerimiz.

Ve sokaklar… ‘Gel vatandaş gel oyuna gel’ tavrıyla, oyunlarından kesitler sergileyen rengârenk oyuncularla dolu… Samimi, özgür, ‘her yer sanat her yer tiyatro’ diyen bir ruh dolaşıyor…

Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali

Peki biz nasıl dahil olduk?

İki yıldır, izleyici ve festivalin meraklısı olarak katıldığımız Edinburgh Fringe Festival’ine, biz de bir oyunla gelsek fikriyle yanıp duruyorduk.

Söylemek zorundayım, Selin’in bu konudaki tutkusu beni tek kalemde geçer. ‘Önce festivalin mail sistemine üye olalım. Şimdi de formu dolduralım. Yeni mailler geldi,baktın mı? Gideceğiz galiba!’ diye diye sürdü aramızdaki muhabbet. Öyle bir yere geldik ki, birbirimize hal hatır soracak mecalimiz kalmadı. Yorgunluk, hayat koşturmacası ve hayalimiz Fringe’ten ibaret bir dünya aldı götürdü bizi. İyi ki de böyle oldu.

Bugün, Selin İşcan’ın kurduğu Hayal Perdesi’nin ilk projesi olan, ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski tarafından yönetilen, Boris Vian’ın en ses getiren oyunu İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ün Edinburgh Fringe Festivali’nde perde açacağı haberini buradan büyük bir sevinç ve gururla hepinizle paylaşıyoruz.

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Oyunun biletlerinin festival kapsamında satışa çıktığı linki görünce biz çığlıklar atarak tepki verdik. Siz daha sakin bir şekilde buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ün son derece deneyimli ve başarılı bir oyuncu kadrosu var. İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncuları RehaÖzcan, Ayşe Lebriz Berkem, İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncuları Selin İşcan, Nihat Alptekin, genç oyuncular SelinTekman ve Tuba Karabey. 19. İstanbul Tiyatro Festiavali ve Üsküp Tiyatro Festivalleri’nde perde açan oyunun, Türkiye’deki başarılarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için, dilerseniz bulinke bir gözatabilirsiniz. (Radikal Blog: imparatorluk Kuranlar yahut Schumurz)

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz ekibi İskoçya’nın Edinburgh şehrinde, 5-18 Ağustos tarihleri arasında Fringe Festivali kapsamında performanslarını sergiliyor olacak. Tüm bu haberlerin bizim sevinçten uçmamıza sebep olan en heyecan verici yanı ise, oyunun, festivalin C Venues programında, 230 kişilik birsalonda 14 performans sergileyerek dünyanın dört bir yanından gelen tiyatrolarla ve izleyicilerle buluşacak olması.

2014’te kırkyedi ülkenin katıldığı bu muhteşem festivale 2015’te Türkiye’den de katılımın sağlanması inanılmaz bir sevinç ve başarı.

Çok heyecanlı ve mutluyuz.

Elbette ki, böyle bir festivale katılabilmek aynı zamanda ciddi bir maddi destek gerektiriyor. Festivale katılan tüm ülkelerin tiyatroları bu desteklerle oradalar.

Perdeler dünyanın her yerinde, bambaşka diller ve inanışlar için açılsın. Ve biz de bu buluşmada payımıza düşen alkışı alalım diyoruz.

“Sürçü lisan ettik ise ‘aşk ola’…”

Özlem Atik

 

from to
TİYATRO Tiyatro Haberleri
City of Edinburgh Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.