7.8 Güzel

Festival Önbilgisi

Share this on WhatsApp Tek başına çabalamak yerine hep beraber çözümlere odaklanarak, birlikte karmaşık sorunlarla başa çıkabileceğimizi anlatan belgeseller izleyicilerini bekliyor! Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl da birbirinden ilginç filmlerle 20-22 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ile 20 ve 22 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festival, içinde yaratıcılık ve çözüm barındıran birbirinden etkileyici filmlerle ve konuşmacılarla sürdürülebilirlik kavramına ve dünyaya bütüncül bir bakış atacak. Günümüzde bir çok birey ve kurum tarafından çok sık kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına, neyi sürdürmek istediğimize ve neyi sürdürmenin anlamlı olacağına dair dünyanın dört bir yanından gerçek hikâyeler sunarak ilham vermek amacını taşıyor. Sürdürülebilir bir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen festival; çiftçileri, iş sahiplerini, şirket çalışanlarını, öğrencileri ve öğretmenleri, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli ebeveynleri, akademisyenleri ve aktivistleri bu belgeselleri birlikte izlemeye davet ediyor. NEDEN BİR FİLM FESTİVALİ? Tarımdan enerjiye,…

7.8 Güzel

more
  • Manşet

    7.5
  • Sinema

    8

s_FF_kSürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl da birbirinden ilginç filmlerle 20-22 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ile 20 ve 22 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festival, içinde yaratıcılık ve çözüm barındıran birbirinden etkileyici filmlerle ve konuşmacılarla sürdürülebilirlik kavramına ve dünyaya bütüncül bir bakış atacak.

Yer: Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampusu, Kongre Merkezi, D Blok Büyük Salon, Kadir Has Caddesi, Cibali / İSTANBUL
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu, Bağdat Caddesi Haldun Taner sok. No:11 / Kadıköy
Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. No:4 Kavaklıdere, Ankara
Zaman: 20 - 22 Aralık 2013, 11:00 - 21:00 Arası

7.8

Tek başına çabalamak yerine hep beraber çözümlere odaklanarak, birlikte karmaşık sorunlarla başa çıkabileceğimizi anlatan belgeseller izleyicilerini bekliyor!

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl da birbirinden ilginç filmlerle 20-22 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Kadir Has Üniversitesi ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ile 20 ve 22 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festival, içinde yaratıcılık ve çözüm barındıran birbirinden etkileyici filmlerle ve konuşmacılarla sürdürülebilirlik kavramına ve dünyaya bütüncül bir bakış atacak.

Günümüzde bir çok birey ve kurum tarafından çok sık kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına, neyi sürdürmek istediğimize ve neyi sürdürmenin anlamlı olacağına dair dünyanın dört bir yanından gerçek hikâyeler sunarak ilham vermek amacını taşıyor.

Sürdürülebilir bir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen festival; çiftçileri, iş sahiplerini, şirket çalışanlarını, öğrencileri ve öğretmenleri, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli ebeveynleri, akademisyenleri ve aktivistleri bu belgeselleri birlikte izlemeye davet ediyor.

NEDEN BİR FİLM FESTİVALİ?

Tarımdan enerjiye, gıdadan ekonomiye, aktivizmden tasarıma ve üretimden tüketime yaşamın her alanının bütüncül bir dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali; günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutuyor. Festival, gerçek hikayelerle ilham vererek, dünyada ‘sürdürülebilir bir yaşam’ için yapılan çalışmaları, eylemleri, düşünce sistemlerini, uygulamaları, öğretileri, yeni bir bilinç seviyesini ve vizyonunu seyirciyle paylaşarak bireyleri umuda ve sağduyuya davet ediyor. Onları, kendilerini güçsüz kılan bir sistemden sıyrılmaları ve kendi güçlerini keşfetmeleri için cesaretlendirmek amacını taşıyor!

NASIL BİR FESTİVAL?

Festival, içinde yaratıcılık ve çözüm barındıran filmlerle, sürdürülebilirlik hassasiyeti bulunan izleyicileri, destekçileri ve davetli konuşmacıları ile bir buluşma zemini oluşturma işlevi üstleniyor.

Toplumun her kesimini bir araya getirerek birleştirici ve kapsayıcı olmayı başaran Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde bir çiftçiyi, bir iş adamını, öğrencilerini toplayıp gelmiş bir öğretmeni, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli bir anneyi, akademisyenleri, aktivistleri yan yana otururken ve fikir alış veriiinde bulunurken görebilirsiniz.

FİLMLER:

Agorafobi  (Agoraphobia), Amchi  (Amchi), Zihnin Ekolojisi  (An Ecology of Mind), Çiftliğine Bahis  (Betting The Farm), Afiyet Olsun  (Enjoy Your Meal), Kömür Canavarına Karşı  (Fighting Goliath: Texas Coal Wars), Aman Tanrım GDO!  (GMO OMG), Yeşil Altın  (Green Gold), Yayılan Değişim: Venezuela’nın Gıda Devrimine Bir Bakış  (Growing Change: A Journey Inside Venezuela’s Food Revolution), Çikolata Gibisi Yok  (Nothing Like Chocolate), Uzaydan Bakış  (Overview), Plan B: Uygarlığı Kurtarma Seferberliği  (Plan B: Mobilizing to Save Civilization), Vahşi Şeyler Projesi  (Project Wild Thing), Reaktör (Reactor), İnsan Ölçeği  (The Human Scale), Tarumar  (Trashed), Sıcak Zamanlar  (Warmzeit), Tezgâhın Öyküsü  (Truth Of The Loom), Sulukule: Kimin İçin Dönüşüm?  (Sulukule: Transformation for Whom?)

Gösterim Programları:

Kadir Has Üniversitesi Programı
Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu Programı
Çağdaş Sanatlar Merkezi Programı

Yer: Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampusu, Kongre Merkezi, D Blok Büyük Salon, Kadir Has Caddesi, Cibali / İSTANBUL
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu, Bağdat Caddesi Haldun Taner sok. No:11 / Kadıköy
Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. No:4 Kavaklıdere, Ankara
Zaman: 20 – 22 Aralık 2013, 11:00 – 21:00 Arası

Kaynak: Sürdürülebiliryasam.org

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.