Üç ay önce, Honolulu-Hhawaii‘den ayrılıp, taze bir bakış açısı kazanmak ve yaratıcı süreçlerine yeni bir soluk kazandırabilmek için istanbul’a taşınan Richard Earl Leong Yu Ralya; 22-30 Temmuz tarihleri arasında Maumau‘nun konuk sanatçısı olacak.

Richard Earl Leong Yu Ralya – Bir İlham Aydınlanması

Serginin başlığı sanatçının, hem yeni evi olarak seçtiği istanbul’u keşfederken aldığı ilhama hem de kelime oyunlarını oldukça seven Marcel Duchamp‘a uzanan örtülü ve edebi bir referans niteliğinde.

Sanatçının sergide yer alan çalışmalarında jeo-kültürel olarak kentin ayrılmaz bir parçası olan İstanbul Boğazı‘ndan etkilenerek ürettiği video yerleştirmeleri görebilirsiniz.

Yine sergide sanatçının çalışmalarını devam ettirmekte olduğu İlahi Bükülme adını verdiği Altın Oran olarakta bilinir- İlahi Oran üzerine bir oyun serisinin yağlı boya kağıt üzerine çalışılmış irili ufaklı işleri de bulabileceksiniz. Soyut dışavurumculuğun duyarlı köklerinden ilham alarak ortaya çıkarılan bu eserler; ışık, ağırlık, yerçekimi ve akışkan doğanın yansımalarını izleyiciye sunarken, izleyen ile bağlantı kuruyor ve hayalleri tutuşturuyor.

Richard Earl Leong Yu Ralya
, UC Berkeley, California Sanat Koleji’nde okudu ve ardı ardına iki yıl Gamblin Resim ve Onur ödülü aldığı San Francisco Sanat Enstitüsü’nden mezun oldu. Eserleri, Hawaii Bishop Müzesi (Honolulu), Honolulu Sanat Akademisi, Honolulu Çağdaş Sanat Müzesi, SFMOMA’da sergilendi.

Honolulu’da yaşarken bir yandan da yaratıcı topluluğu dönüştürmeye yardımcı olmak için öncü çağdaş sanat galerisi / multi-medya alanında (Thirtyninehotel) ortak kurucu olarak çalıştı ve iki ayda bir film gösteren etkinlikte (Chinatown Showdown) yer aldı.

Richard Earl Leong Yu Ralya, halen Beyoğlu’nda yaşamakta ve Tophane’deki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

from to
Sergi
Maumau, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.