Daha önce kentsel dönüşüm çerçevesinde; sinemaları, kitapçı ve tiyatro salonlarını içine alarak yok eden döngü, hızını kesmeden yok etmeyi sürdürüyor. Üç yıldır Olivya Han’daki yerlerinde oynayan “ikincikat Tiyatrosu” da kentsel dönüşümden nasibini alarak, sahnelerine veda etmek zorunda kaldılar.İkinci Kat’ın kurucularından Sami Berat Marçalı’nın, bianet’e verdiği demeçte, Olivya Han’ı başlangıçta tercih etme sebeplerini anlatırken belirttiği önemli bir detay; hanın 2.derece tarihi eser olma özelliğine sahip olmasından dolayı, oyun sahnelemeyi tercih etmeleri. Bu durumu şu şekilde özetliyor; ““Olivya Han’ın kendine ait bir dokusu var. Tarihi eserin içinde oynamak da oyun izlemek da çok başka bir şey. Ama dediğim şartlardan dolayı başka bir şekle evriliyor ve sanat yapmaya fırsat bırakmıyorlar.

“Kendi çabamızla yeni bir yer bulduk. Karaköy’deki mekan daha geniş, seyirci kapasitesi yüksek ama Olivya Han hem yapı olarak özel, hem de bizim kurulduğumuz, başladığımız yer. Diğer mekanlarımızda oyunlarımız devam edecek ama Olivya Han’a veda etmekten dolayı üzgünüz.”

“Sanat yapmaya fırsat bırakmıyorlar”

Marçalı, İkinci Kat kurulduğu 2010 yılından bu yana Olivya Han’da olduklarını, binanın üç katını kaplayan kafenin kapanmasıyla geçtiğimiz yıl bina sahiplerinin binanın dönüşümüne dair kendilerini bilgi verip, sözleşmeyi uzatmayacaklarını söylediğini anlattı.

Bunun üzerine Karaköy’de yeni bir mekan açtılar. Marçalı, geçen bir yılda bina sahiplerinin gerekli izinleri topladığını ve otele dönüşüme başlandığını söylüyor. İkinci Kat, Olivya Han’da son oyunlarını oynuyor.
Marçalı’ya İstiklal Caddesi’ndeki dönüşümü ve bunun sanata yansımasını soruyoruz. “Talimhane’ye yaptıkları gibi burayı da daha çok butik otel ve restoranların olduğu turistik bir mekan haline getirmeye çalışıyorlar” derken kültürel faaliyetlerin başka yerlere taşındığı bir yer olmaya yöneldiğini anlatıyor.

Derleme: (Beyza Kural/bianet, Sol Gazetesi, Yapı)

Sanat tarihçi, editör, kedisever, okur, (arada yazar da : ), dinler, iyi araştırma yapar, daha çok görsel hafızasıyla çalışır. İstanbul'da Sanat'ta; 'Editör'... Bir süredir inzivadan bildiriyor, kimse nerede olduğunu bilmiyor.

Mine Özyurt

Comments are closed.