İsveçli Local A.’den Çağdaş Tarlabaşı – Tarlabaşı Contemporary, 5-13 Eylül tarihleri arasında PASAJ Tarlabaşı’nda.

Local A ikili bir sanat projesi. Jenny Berntsson ve Felice Hapetzeder iki ay önce geldikleri Tarlabaşı’nda, Tarlabaşı Toplum Merkezi ile birlikte çalıştı. Bu çalışma Tarlabaşı’ndaki çocuklarla yapılan sanat atölyeleri, yerel kültürel aktörlerle düzenlenen kolokyumlar ve Tarlabaşı’ndan organizasyonlarla işbirliğinden oluşuyor. Düzenlenen bu atölyeler sonucunda mahallelinin sosyal durumlarına olan yeni bakış açılarıyla Local A. edindiği bu malzemeleri güncel sanat sergisine Çağdaş Tarlabaşı’na dönüştürüyor.

Local A. zorlu bir alan olması nedeniyle bu projeyi Tarlabaşı’nda gerçekleştirmek istedi. Birçok farklı göçmen grupların yolunun geçtiği Tarlabaşı’nda, bugün, yüksek suç ve uyuşturucu madde kullanım oranı nüfusun bir kısmının tahliyesi, güzel binaların yerle bir edilmesi ve toplum dokusunun tahrip edilmesi pahasına bahane olarak sunuluyor.

Çağdaş Tarlabaşı Local A., PASAJ ve Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin işbirliğinin bir meyvesi. Serginin sanatçılar tarafından yürütülen bir ortamda yapılması, İstanbul Bienali çerçevesi ile bağlantılı olarak projenin genişlemesi ve Tarlabaşı kültürel çerçevesinin görünürlüğünün arttırması hedefleniyor.

Tarlabaşı Toplum Atölyeleri ve sergi İsveç Enstitüsü tarafından desteklenmektedir.

from to
Plastik Sanatlar Sergi
Pasaj Tarlabaşı Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.