Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 2015 TEB Ödülleri’ni 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; Yılın Oyunu 5.Frank, Yılın Kadın Oyuncusu Melisa Sözen, Yılın Erkek Oyuncusu Rıza Kocaoğlu ve Tuğrul Tülek olarak belirlendi.

Tiyatro sanatçısı Tomris İncer, 2015 TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2014-2015 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, 2015 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı.

Tiyatroadam’ın, Alman yazar Friedrich Dürrenmatt’ın eseri olan Tahsin Yücel çevirisi ve Fatih Koyunoğlu rejisiyle sahnelediği 5.Frank, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü. Tiyatroadam aynı ödülü geçtiğimiz sene de Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı oyunu ile almıştı.

Tiyatro Craft prodüksiyonu olarak David Eldridge’in yazdığı, Okan Başar Bahar’ın çevirdiği ve Çağ Çalışkur‘un yönettiği Kalp Düğümü oyunundaki performansıyla Melisa Sözen, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise Tiyatro Biriken’in Ormanlardan Hemen Önceki Gece oyunundaki performansıyla Rıza Kocaoğlu ve DOT Tiyatro’nun İki Kişilik Yaz oyunundaki performansıyla Tuğrul Tülek, bu ödüle değer görülen isimler oldular.

TEB 2015 Onur Ödülü’ne, tiyatro yaşamı boyunca üstlendiği büyük küçük her rolde başarılı performans sergileyen ve sanatçı kimliğini daima koruyan usta oyuncu Tomris İncer layık görüldü.

Birliğin Ankara Temsilciliği de Yılın Oyunu Ödülü’ne Tatbikat Sahnesi’nin Woyzeck Masalı oyununu, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Satıcının Ölümündeki ölçülü, yalın ve incelikli oyunculuğu nedeniyle Erdal Küçükömürcü’yü, Yılın Onur Ödülü’ne de, Türk Tiyatrosu’nun kendi dili ve kişiliğini tanımlaması doğrultusunda yaptığı özgün sahneleme çalışmaları ve akademik katkılarından dolayı Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ı layık gördü.

Ödüller , Nisan ayında İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.