Sevgili tiyatro dostları,

Acı gündemin eksik olmadığı ülkemizde, 2015-2016 sezonunda tiyatro adına verilecek en güzel haberlerden birini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yıllardır planladığımız ve hayalini kurduğumuz şey, aylar süren yoğun çalışmalar ve büyük emekler sonucunda gerçekleşti: Türkiye’nin birçok şehrindeki tiyatro oyunlarını tek bir sitede topladığımız  ve Tiyatro Guide adını verdiğimiz rehberimiz Türkiye’deki bir ilki gerçekleştiriyor. Onlarca şehrimizdeki tiyatro oyunlarının hangi sahne, tarih ve saatlerde oynayacağına dair rehberlik yapacak, gideceğimiz sahnenin bulunduğu yeri haritada gösterecek kadar detaylı düşünülmüş bir site. Kullanımı oldukça basit ve işlevsel olduğu için, aradığınız oyuna birkaç saniye içinde ulaşabiliyorsunuz. Böylece ülkemizin tiyatro adına büyük bir eksiği de tamamlanmış oldu.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul (Anadolu ve Avrupa yakası ayrı ayrı olmak üzere), İzmir, Kocaeli, Konya, Muğla, Sivas, Trabzon şehirlerimizdeki devlet ve şehir tiyatrolarındaki ya da özel tiyatrolardaki oyunları tüm detaylarıyla sitemizden inceleyebilirsiniz. Ayrıca WhatsApp ile tiyatro oyunlarından günü gününe haberdar olmak istiyorsanız, seçeneklerde yer alan şehir/şehirlerin adını, 0532 506 41 31’e WhatsApp’tan göndermeniz yeterli. Örneğin “İstanbul” yazıp bu numaraya gönderdiğinizde İstanbul grubuna eklenecek ve günlük olarak oyunlardan haberdar edileceksiniz. Diğer şehirlerin tiyatro programları eklenip güncellendikçe, sizlerin de şehir seçenekleri en kısa sürede daha fazla olacak.

Hangi şehirde hangi oyunların oynadığını sitemizden takip etmek istediğinizde, ana sayfadaki “Konum ya da Bölge” başlığını seçebilirsiniz. “Tür ya da Kategori” kısmında ise Çocuklara Tiyatro, Doğaçlama, Drama, İndirimli, Kukla, Müzikal, Okuma Tiyatrosu, Prömiyer, Ücretsiz, Üst Yazılı Oyunlar başlıklarından birini ilginize göre seçtiğinizde, o kategorideki tüm oyunları topluca görebileceksiniz. “Yıl/ay/gün” seçenekleriyle de özellikle istediğiniz bir tarih varsa, o gün hangi oyunların nerede sahneleneceğini kolaylıkla bulabileceksiniz.

Sitemizin sağ üst köşesinde yer alan Arama Biçimleri’ni tıkladığınızda Tarihlere Göre Sırala, Harita ile Ara, Hızlı Listele, Kategorilere Göre Listele, Bölgelere Göre Ara, Etikete Göre Ara ve Süresi Geçenler Filtreli Sunum seçenekleri, size en kısa sürede istediğiniz oyun/sahneye ulaşmanızı sağlıyor.
Tiyatro Guide sitemizde yer alan bütün oyunların konusu, künyesi, oyuncuları, sahnenin adresi/telefon numarası, haritadaki konumu, ekibin internet sitesi ve bilet alma linkini alt alta görebileceksiniz. Sitenin en güzel özelliklerinden biri de “Add to Calendar (Takvime Ekle)başlığına tıkladığınızda, ilgilendiğiniz oyunun iCalendar, Google online, Outlook ve S planlayıcı gibi takvimlere otomatik olarak indirildiğini göreceksiniz. Akıllı telefon uygulamalarının tamamına uygun tasarlanmış site, bütün bu işlevsel ayrıcalıklarıyla, özellikle de yoğun şehir hayatında koşturan bizlere inanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Tiyatro Guide sitemiz facebook, instagram, twitter gibi sosyal medyadan takip edilebilir, İstanbul’da Sanat sitemizden de rahatlıkla ulaşılabilir nitelikte.

Siz de hangi şehirde olursa olsun tiyatro oyunlarınızın sitemizde yer almasını istiyorsanız, tiyatroguide@gmail.com e-posta adresine ya da WhatsApp’tan 0532 506 41 31’e aylık programlarınızı göndermeniz yeterli. Güncel programı gönderen sevgili dostlara çok teşekkür ederken, erteleme/iptal/ya da cast/afiş/görsel değişikliği gibi durumlar söz konusu olduğunda bunu en kısa sürede bize iletmenizi rica ediyoruz.

Tiyatro Guide ile tiyatro şenliği başladı. Hepimize kutlu olsun! İyi seyirler!

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuş, aynı bölümde Amerikan Tiyatrosu alanında yüksek lisansını bitirmiştir. Deneme, akademik makale ve eleştirel yazılar kaleme almasının yanı sıra tiyatro oyunları çevirmektedir. Kültür ve sanat alanındaki çalışmaları takip eder, çeşitli yayın kuruluşlarında yazar ve röportaj yapar. Beykoz Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisidir. Özel ilgi alanları Chicano/a Tiyatrosu ve Kızılderililerdir.

Aycan Gürlüyer

Comments are closed.