Birbirinden farklı işlere imza atan Polonyalı fotoğraf sanatçısı Tomek Sikora‘nın Chopin adlı sergisi 0230 Nisan tarihleri arasında İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde gerçekleşiyor.
Müzik tarihinin dehalarından Chopin için yapılmış en güzel projelerden biri olan bu fotoğraf sergisi, sanat tarihine de bir selam gönderiyor.
Sergi; Monet, Renoir, Sisley, Degas gibi empresyonizm akımının öncülerinin eserleriyle de bir yakınlık duygusu oluşturuyor.
Empresyonizm; doğayı sadakatle resmeden, nesnelerin ışık karşısındaki görüntüsünden, belirli anlardaki ışığın etkisinden yararlanan keskin konturların ve titiz ayrıntıların görülmediği bir akımdır. Anlık görüntüler ve göz duyumculuğuna dayanan bu akım, Tomek Sikora‘nın Chopin projesindeki fotoğraflarında karşımıza çıkıyor.

Tomek Sikora, projesinin oluşumu konusunda müzisyenin yaptığı yolculuktan ilham aldığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Frederic Chopin bir posta arabasıyla ülkeyi gezdi, çünkü yavaş gezmek istedi. Bu şekilde doğanın mucizeleri, köylü barakalar içindeki insanları ve şarkı söyleyerek tarlada çalışan veya çamaşır asan kadınları gözlemleyebiliyordu. Bütün bunlar, duyarlı besteciye ilham vermiş; aynı zamanda kendisinin doğduğu yerin bir resmini oluşturmuş, gençliğin neşesini ve o anların endişesizliğini hatırlatmış. Çünkü yetişkinler için böyle neşeli ve kaygısız anlar, sorumluluklar ve hayal kırıklıkları sayesinde kaybolmakta. Ben de onun yaptığı gibi Polonya’yı geziyorum ve büyüleyici kimliğimizi belirleyen her neyse onu yakalamaya çalışıyorum. Bu tatlı ve heyecan verici resimler, gittikçe yoğunlaşan bir güç ile hayal gücümüzü işgal ediyor.”

Zaman zaman fotoğraf sanatçıları başka sanat dalları ve akımlarından faydalanarak projeler üretir. Tomek Sikora‘nın empresyonist fotoğraflar olarak da tanımlayacağımız projesi, Chopin‘in 1829 – 1830 yılları arasında taşrayı gezerek verdiği bir dizi konserden ilham aldı. Taşraya, benzer bir yolculuk yapan fotoğrafçı, müzisyenin seyahatini tekrarladı. Frederic Chopin’in müziği ve Tomek Sikora’nın fotoğrafları, izleyicilere nostaljik bir seyahat yapma imkanı sağlıyor.
Küratörlüğünü Cengiz Kahraman‘ın yaptığı sergi İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

from to
Fotoğraf Sergisi
İstanbul Fotoğraf Galerisi, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.