Dünyada tüm zamanların en çok satan kitapları hangileri?
Listemizi oluştururken açık kaynak wikipedia‘dan faydalandık.
İşte Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları1- İki Şehrin Hikayesi (A Tale of Two Cities) Charles Dickens, 1859 Yaklaşık 200 milyon sattı

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens’ın 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek üzere yazdığı, konusu Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra’da geçen romandır. 200 milyonun üzerindeki satışı ile tüm zamanların en meşhur edebiyat eserleri arasındadır

2- Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) J.R.R.Tolkien, 1954-1955 Yaklaşık 150 milyon sattı

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi (İng. The Lord of the Rings) İngiliz filolojist ve Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi türündeki romandır. Hikâye Tolkien’in çocuklar için yazdığı 1937 tarihli Hobbit’in devamı olarak başlamıştı ancak sonunda ondan çok daha büyük bir eser haline geldi. Çoğu II. Dünya Savaşı’nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazıldı. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

3- Küçük Prens (Le Petit Prince) Antoine de Saint-Exupéry, 1943 Yaklaşık 140 milyon sattı

Küçük Prens

Küçük Prens

Küçük Prens (Fransızca özgün adı: Le Petit Prince), Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan hikâye.

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.

4- Hobbit (The Hobbit) J. R. R. Tolkien, 1937 Yaklaşık 100 milyon sattı

Hobbit

Hobbit

Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıç kitabı niteliğinde olan bu romanda Tek Yüzük’ün yanı sıra Bilbo’nun Frodo’ya verdiği parlayan elf kılıcı ve güçlü, cüce yapımı bir zırh olan Mythril’ı da nasıl ele geçirdiği anlatılır. Bu eşyalar Frodo’nun hayatını kurtaracaktır.

5- On Küçük Zenci (Ten Little Niggers) Agatha Christie, 1939 Yaklaşık 100 milyon sattı

On Küçük Zenci

On Küçük Zenci

Geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişi, bunu sır olarak saklamaktadır. Bu kişiler, günün birinde Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alırlar ve tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli bir malikaneye davet edilirler. Konuklar, Owen adındaki kişiyle nerede tanıştıklarını bir türlü hatırlayamaszlar ama söz konusu daveti ücretsiz bir tatil fırsatı olarak görürler ve teklifi kabul ederler. Ancak adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir

6- Kızıl Köşkün Rüyası (Hong lou meng) Cao Xueqin, 1759 Yaklaşık 100 milyon sattı

Kızıl Köşkün Rüyası

Kızıl Köşkün Rüyası

Kızıl Köşkün Rüyası Cao Xueqin tarafından kaleme alınmış, Çincenin dört büyük klasik romanından biridir. 18. yy’ın ortalarında, Qing Hanedanı döneminde yazılmıştır. Çin’de halk dilinde yazılmış en büyük eserlerden biri ve Çince kurgu edebiyatının şâheseri kabul edilir.

7- Aslan, Cadı ve Dolap (The Lion, the Witch and the Wardrobe) C. S. Lewis, 1950 Yaklaşık 85 milyon sattı

Aslan, Cadı ve Dolap

Aslan, Cadı ve Dolap

Aslan, Cadı ve Dolap C. S. Lewis’in 7 kitaplık Narnia Günlükleri serisinin 2. kitabıdır. Bu aslında serinin ilk yazılan kitabı. (“Büyücünün Yeğeni”, daha sonra, bundan önce okunması için yazılıyor) Peter, Susan, Edmund ve Lucy büyülü bir dolabın içindeki geçite dalar ve kendilerini Narnia’da bulurlar… Ancak Narnia, eski Narnia değildir.

8- Ayişe (She) H. Rider Haggard, 1887 Yaklaşık 83 milyon sattı

Ayişe

Ayişe

Ayişe İngiliz yazar Henry Rider Haggard tarafından yazılmış ve ilk olarak 1886 Ekim ile 1887 Ocak arasında The Graphic adlı gazetede yayınlanmış olan roman. Fantezi roman türünün klasiklerinden biri olup 44 dilde 83 milyon satış yaparak tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri olmuştur.

9- Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) Dan Brown, 2003 Yaklaşık 80 milyon sattı

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi

Dan Brown’un, sinemalarda da ilgi gören Da Vinci Şifresi bir cinayetle başlar. Cinayetin çözüm sürecinde ise İsa’nın evlenmiş ve soyunun yürümüş olduğu düşüncesi savunularak Hıristiyan dünyasını karıştıran tez ortaya atılır. Kitabın sürprizlerinden biri de, Leonardo da Vinci’nin, S. Maria delle Grazie Manastırı için yaptığı Son Akşam Yemeği adlı freskte, İsa’nın yanında oturan kişinin Havari Yuhanna değil; Magdalalı Meryem (Maria Magdalena) olabileceği ve Mecdeli Meryem’in İsa’nın eşi olduğu iddiasıdır.

10- Düşün ve Zengin Ol (Think and Grow Rich) Napoleon Hill, 1937 Yaklaşık 70 milyon sattı

Düşün ve Zengin Ol

Düşün ve Zengin Ol

Düşün ve Zengin Ol, Napoleon Hill tarafından 1937 yılında yazılan kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın başlığı nasıl zengin olunacağını ima etmesine rağmen, yazar kitapta öğretilen felsefenin insanların tüm çalışma alanlarında başarılı olmaları için ya da istedikleri hemen hemen her şey için yardımcı olacağını öne sürmektedir.

Kaynak: wikipedia

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.