Konser Özeti

Share this on WhatsApp 1960’ların sonunda rock müziğin temelini atan gruplardan Uriah Heep, kurulduğu tarihten yaklaşık yarım asır sonra Türkiye’de sevenlerinin karşısına çıkacak. 1960’ların sonunda rock müziğin temelini atan gruplardan Uriah Heep, kurulduğu tarihten yaklaşık yarım asır sonra İstanbul’lu müzikseverlerin karşısına çıkacak. Heep efsanevi gitaristi Mick Box’un da bulunduğu kadrosuyla 30 Ocak gecesi saat 21.00’de Jolly Joker’de uzun müzik serüveninde silinmez izler bıraktığı İstanbul’lu müzikseverlere merhaba diyecek. Rock Şairi Byron, Dahi Klavyeci Hensley Yok… Efsanevi İngiliz rock topluluğu Uriah Heep, 29 Ocak’ta Antalya; 30 Ocak’ta İstanbul Jolly Joker‘de, 31 Ocak’ta Ankara Jolly Joker’de konser verecek. Heep Türkiye turnesine, Mick Box (gitar, vokal), Bernie Shaw (vokal), Phil Lanzon (klavyeli çalgılar, vokal), Russel Gilbrook (davul, vokal) ve Davey Rimmer (bas)‘den oluşan kadrosuyla çıkacak. Grubun beyni Ken Hensley, müzik çalışmalarını tek başına sürdürdüğü için yeni kadroda yer almıyor. Dahi klavyeci-gitarist-besteci Hensley son dönemlerde, DVD’si de hazırlanan The Magicians Birthday Party özel konseri için gruba dahil olmuştu. Yeni dönem üyelerden basçı Trevor Bolder ise geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetti. Tarihin en büyük rock vokallerinden biri…

more

1960’ların sonunda rock müziğin temelini atan gruplardan Uriah Heep, kurulduğu tarihten yaklaşık yarım asır sonra Türkiye’de sevenlerinin karşısına çıkacak.


1960’ların sonunda rock müziğin temelini atan gruplardan Uriah Heep, kurulduğu tarihten yaklaşık yarım asır sonra İstanbul’lu müzikseverlerin karşısına çıkacak. Heep efsanevi gitaristi Mick Box’un da bulunduğu kadrosuyla 30 Ocak gecesi saat 21.00’de Jolly Joker’de uzun müzik serüveninde silinmez izler bıraktığı İstanbul’lu müzikseverlere merhaba diyecek.

Rock Şairi Byron, Dahi Klavyeci Hensley Yok…

Efsanevi İngiliz rock topluluğu Uriah Heep, 29 Ocak’ta Antalya; 30 Ocak’ta İstanbul Jolly Joker‘de, 31 Ocak’ta Ankara Jolly Joker’de konser verecek. Heep Türkiye turnesine, Mick Box (gitar, vokal), Bernie Shaw (vokal), Phil Lanzon (klavyeli çalgılar, vokal), Russel Gilbrook (davul, vokal) ve Davey Rimmer (bas)‘den oluşan kadrosuyla çıkacak. Grubun beyni Ken Hensley, müzik çalışmalarını tek başına sürdürdüğü için yeni kadroda yer almıyor. Dahi klavyeci-gitarist-besteci Hensley son dönemlerde, DVD’si de hazırlanan The Magicians Birthday Party özel konseri için gruba dahil olmuştu. Yeni dönem üyelerden basçı Trevor Bolder ise geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetti. Tarihin en büyük rock vokallerinden biri olan, alkol sorunu nedeniyle 1977’de gruptan ayrılmak zorunda kalan David Byron ise 1985’te hayata veda etmişti.

Rock’un Hüküm Dağı’ndan…

Deep Purple, Black Sabbath, Jethro Tull ve Led Zeppelin gibi gruplarla birlikte Rock‘u tanımlayan gruplardan Heep‘in albüm satışları, 4 milyonu ABD’de olmak üzere toplamda 30 milyona ulaştı. Grubun Demons and Wizards, Magician’s Birthday, Live, Return the Fantasy, Uriah Heep gibi albümleri, rock müziğin üç kuşağı üzerinde iz bıraktı. Uriah Heep 1970’lerin sonunda hızlı satan disco ve bilgisayar müziğinin yaygınlığı ve temel üyelerinin karşılaştıkları sorunlar nedeniyle duraklama dönemine girdi ancak üretkenliğe ara vermedi. Yeni albümler, eski albümlerin yeni basımları ve konserlerle bugüne değin varlığını sürdüren Uriah Heep turnelerine devam ediyor.

Uriah Heep

Efsanevi İngiliz rock topluluğu Uriah Heep

 

Dog Day Afternoon…

Uriah Heep‘i anımsamakta zorlananlar belleklerini, Al PacinoSydney Lumet‘in ünlü Dog Day Afternoon filmindeki banka-rehin sahnesi ve arka planda çalan rock parçası için zorlayabilir. Heep‘in Amerika’da manşetlerde olduğu 1975 yılına ait filmde Easy Living kullanılmıştı.

Hey Röportajları

1970’lerde Türk müzik dergisi Hey‘in rock listelerinin demirbaşlarından olan ve dergide birçok röportajı yayınlanan grup turne programları arasına Türkiye’yi katmamış, ilk kez 2000’li yıllarda İstanbul’a uğramıştı.

Kaynak: ANKA
Tarih: 30 Ocak 2014, 21:00
Yer: Jolly Joker İstanbul
Biletler: Biletix

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.