Geçen hafta ortasında Sanat Danışmanımız sayın Hikmet Temel Akarsu ile önceki haftalarda Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi‘nin hemen paralel sokağında açılan Verita kitabevini ziyaret ettik.

Verita Kitap

Verita Kitabevi

Endüstriyel Edebiyat‘a  butik bir anlayışla karşı duran kitabevlerinin desteklenmesi gerektiğine yürekten inandığımızdan, kendilerine hem bir merhaba, hem de uğurlu olsun ziyareti yapmış bulunduk, sürprizlerimiz aşağıda:-)

Bir önceki açılış haberimizde de duyurduğumuz gibi Verita, nadir bulunan bazı yazarların koleksiyonlarını  sunmayı hedefleyen bir kitabevi. Girişin hemen solunda kitaplarınızı incelerken, kahve yahut çayınızı da yudumlayabileceğiniz bir soluklanma alanına sahip. Servisleri de ortamı gibi samimi ve sıcak.
Kitabevinin bir üst katında; okuma, söyleşi, panel, imza günleri ve sanat kurslarının yapılacağı bir alan hazırlanmış. Yaz sonunda bu alanda pek çok  buluşmaya tanık olacağız gibime geliyor.

Kitaplar arasında dolaşırken Hikmet Bey için hazırlanmış özel bir rafta, kendisinin bugüne kadar yayımlanmış tüm eserleriyle karşılaşmak hoş bir sürpriz oldu. Yayınevi yöneticileri, yazara özel raf uygulamasının, zaman içinde birçok nadir yazar için yapılacağını söylediler.

Kahvelerimiz eşliğinde kitapların pahalılığından, endüstriyel edebiyat ve edebiyata popülist yaklaşımlardan, öğrenim görenlerin kitaba daha kolay erişiminden bahsettik. Yayınevi sahipleri İstanbul’da Sanat dostlarına indirim uygulayabilecekleri sözünü de vermiş bulundular. Detayları ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

Verita kitabevinde hem yayınevinin hem de diğer yayınevlerinin seçkilerini bulabiliyorsunuz. Kitapları incelerken çocuklar için okunmazsa olmaz dediklerimizi aşağıya sizler için listeliyorum.
Çocuklar için önerebileceğimiz kitaplardan yaz tatilinde okunmak üzere 6 tanesini seçtik. Ve seçkimizin altıncısı; tüm kitapları paket halinde alırsanız yayınevinin armağanı ve ayrıca seçki paketi, tamamı, hediyesi dahil 50 TL’sına maloluyor.

1. Kitap, elbette ki  Şeker Portakalı. Jose Mauro de Vasconcelos‘un Can Yayınlarından çıkan kitabının etiket fiyatı 16 TL.
2. Kitap, zamanında keyifle okuyup türlü hayaller kurduğum Tom Sawyer’in Maceraları. Mark Twain‘in İş Bankası Yayınlarından çıkan kitabı 4 TL.
3. Güzelçamlı’nın Kayıp Panteri. Hikmet Temel Akarsu’nun yazdığı nefis bir macera kitabı. Can Çocuk Yayınlarından çıkan bu kitabın etiketi 11 TL
4. Seçimimiz Alice Harikalar Ülkesinde. Lewis Caroll‘un bu nefis eseri hakkında ne söylense az. Can Çocuk basımı bu eserin etiketinde 13 TL yazıyor.
5. Çevreci Peri. Bir H. Temel Akarsu kitabı daha. Çizmeli Kedi Yayınlarından çıkan bu eseri öocuklarınız mutlaka okumalı. 8 TL
6. Ve elbette ki Küçük Prens. Antonie de Saint-Exupery‘nin bu şahanesini Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisi ile Can Çocuk basmış. Yukarıda önerdiğim 5 kitabı alana dostumuza Verita kitabevinin hediyesi olacak.

Çocuklar için seçmiş olduğum tüm kitapları hediyesi dahil paket halinde 50 TL’ye temin edebilirsiniz.

Haziran ayının karmaşık iklimi yaz döngüsüne bir türlü giremedi biliyorum. Pek çoğumuz da yaz tatili programlarını bir türlü planlayamadı yahut gerçekleştiremedi. Hikmet Bey‘in önerisiyle halihazırda planını yeni yapacak kadın okurlarımız için de okunmazsa olmaz diyebileceğim kitapları listeliyelim istedik. İşte kadın okurlarımız için raflardan seçtiklerimiz:

1. Gurur ve Önyargı. Hamdi Koç çevirisi ve İş Bankası Yayınlarından çıkan Bir Jane Austen kitabı. 16 TL.
2. Semerkant. Amin Maalouf‘un bu nefis kitabını Yapı Kredi Yayınları Ali Berktay çevirisiyle basmış. 18 TL.
3. Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, İyiliğin ve Kötülüğün Kökeni Üzerine adlı kitabı düşünmeden duramayan okuyucularım için seçtim. Paul Bloom‘un Verita’dan çıkan ve benim de şu aralar okumakta olduğum kitabın etiketi 23 TL.
4. Madame Bovary. İş Bankası Yayınları’nın Nurullah Ataç – Sabri Esat Siyavuşgil çevirisiyle yayınladığı kitap realizmin ilk örneği. Gustave Flaubert’in bu ölümsüz eserinin, Time dergisinin 2007 yılında hazırladığı Tüm Zamanların En İyi On Kitabı seçkisine ikinci sıradan girdiğini hatırlatmakta yarar var. 18 TL Etiketi var.
5. Dekadans Geceleri. Hikmet Temel Akarsu’nun Varlık Öykü‘den çıkan nefis kitabı. Okunmazsa olmaz dediklerimden. 18 Tl.
6. Önerim seçimimse Verita Yayınlarının yeni kitabı Viktor Pelevin‘in Mavi Fener‘i. 16 TL’lik bu kitap üstteki beş kitabın biricik hediyesi.

Kadın okuyucularımız için seçmiş olduğum tüm kitapları hediyesi dahil paket halinde 90 TL’ye temin edebilirsiniz.

Hem Verita Kitabevini tanımak, hem de önerdiğim kitapları temin etmek amacıyla kendilerini ziyaret edip kahvelerini keyifle içebilirsiniz.

Hepimize İyi Tatiller ve keyifli okumalar:-)

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.