Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek olan Leyla Gencer Şan Yarışması‘nın başvuruları 1 Haziran 2015 tarihinde kadar devam edecek. Ön elemelerin altı avrupa ülkesinde Haziran ayı boyunca yapılacağı yarışmanın finali 6-11 Eylül tarihleri arasında İstanbul’daki Kadıköy Süreyya Operası’nda gerçekleşecek.

Leyla Gencer Şan Yarışması

Leyla Gencer Şan Yarışması
18-32 yaş aralığındaki her ses grubundan şancıya açık olan yarışmaya bu yılki başvurular sadece e-posta yoluyla yapılabilecek. İstanbul Kültür sanat Vakfı ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından, Polonya Ulusal Operası‘nın katkılarıyla düzenlenen yarışmaya dünyanın çeşitli ülkelerinden genç şancılar katılabiliyor. Opera alanında uzman üyelerden oluşan jüriye, soprano Luciana Serra başkanlık edecek. Yarışmaya katılım için başvuruların yapılacağı E-posta adresi info@leylagencer.org olarak belirtiliyor.

Opera dünyasının şüphesiz gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri olan Leyla Gencer (La Diva Turca) onuruna yapılan yarışma düzenlendiği ilk günden itibaren operaya bir çok genç şancı kanzandırdı. İlki 1995 yılında ve bizzat Leyla Gencer‘in katılımıyla başlatılan yarışma “Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması” adıyla gerçekleşti: Birinciliği mezzo-soprano Enkelejda SHKOSA, İkinciliği tenor Marcello ÁLVAREZ ve üçüncülüğü Türk soprano Birgül SU kazandı.
İki yılda bir düzenlenen yarışmanın ikincisi 1997 Yılında ve yine bizzat Leyla Gencer‘in katılımıyla gerçekleşti. Bu yarışmada ise birinciliği soprano Hege Gustava TJØNN, ikinciliği soprano Paola CIGNA üçüncülüğü ise bariton Nikola MIJAILOVIC ve tenor Lasha NIKABADZE aralarında paylaştı. Yarışmanın üçüncüsü ise Türkiye’nin ağır bir deprem felaketi geçirdiği yıla, yani 1999 Yılına rastlar. O yıl deprem felaketi nedeniyle ertelen yarışma bir sonraki yıl yapılır ve bu yarışmayı ise mezzo-soprano Elena SALÒ kazanır.

Acıdır ki, Yapı Kredi Bankasının sponsorluktan çekilmesiyle altı yıl sahipsiz kalan yarışma nihayetinde, 2006 Yılında, Leyla Gencer‘in vefatından önceki son katılımıyla ve İstanbul Kültür ve sanat vakfının sahiplenmesiyle yeniden can buldu. Yeni bir konseptle ve küresel bir iddiayla düzenlenen dördüncü yarışmayı Gürcistanlı soprano Nino MACHAIDZE kazandı.
Bundan sonraki yarışmaya ise bir burukluk hakimdir artık. Leyla Gencer’siz ilk yarışma 2008 yılında beşincisi düzenlenen ve Türk soprano Nazlı Deniz BORAN‘a birincilik getiren yarışmadır. 2010 yılında altıncısı gerçekleşen Leyla Gencer şan yarışmasının birincisi ise Güney Afrikalı soprano Pretty Yende olur. 2012 yılında yapılan yedinci yarışmayı Mısırlı soprano Fatma Said kazanır.

Uluslar arası müzik çevrelerinde çok konuşulan Leyla Gencer Şan Yarışması Opera Dünyasına parlak isimler kazandırdı. Vefatından önceki son katılımı olan 2006 Yılındaki yarışma için toplantıdaki söyleşisinde Gencer: “Umarım bu yarışmaya giren çocukların da ufukları ve önleri açılır. Benim gibi muvaffak olurlar” demişti.
Dünyanın dört bir yanından gelen genç şancıları opera dünyasına kazandırmak ve kariyerlerine olumlu etkiler katabilmek amacıyla düzenlenen bu yarışma, yıllar boyunca gerçek amacına ulaştı ve dereceye giren her şancıya kariyer sağladı. Opera Dergisi eleştirmeni Michel Parouty’nin “O, çağımızın son divası, kusursuzluğun bir simgesiydi.” sözleriyle tanımladığı ve müzik tarihimize katkılarına dikkat çektiği sanatçı Leyla Gencer’in genç meslektaşlarının ufkunu açmak adına düzenlediği yarışmanın önemi tartışılamaz bile.

Yarışmaya katılacak ve 11 Eylül 2015 gecesi büyük finalde yarışacak olan genç şancılara şimdiden başarılar diliyorum

Her daim müzikle olmanız dileğiyle.

from to
Klasik Müzik Müzik Haberleri Yarışma

Gülce Ataseven

Comments are closed.