Yazar, seyircisi icinde, seyircisiyle beraber, seyirci sayesinde olusan bir oyun.

Her yanimizi saran şiddeti ve günümüz toplumunun bunu izlemekteki kusursuzluğunu, oyuncu ile seyirci arasindaki geleneksel ayırımı ve tiyatrodaki güç dengelerini yıkarak anlatan bir eser.


Britanya’da deneysel tiyatronun önde gelen isimlerinden Tim Crouch’un belki de en cok tartışılan oyunu olan Yazar, hayatın her yanına nüfuz eden teknolojilerin olusturdugu imgeler/görüntüler toplumunda izlemeyi, izlenmeyi ve seçimlerimizi sorgulayan alışılmışın dışında bir tecrübe sunar bize.

Tim Crouch’un oyunu Yazar, Londra’daki Royal Court Tiyatro’sunun Jerwood Theatre Upstairs sahnesi’nde Eylül 2009’da ilk kez sahneye kondu ve 2011’e kadar dünyanın bir çok yerinde turne yapti.

Bu hepimizin, neyi gördüğümüz ve neyi görmeyi tercih ettiğimizle ilgili… aslında bariz olan gerçeklikleri görmemizi sağlayan, etkisinden kolay kolay kurtulamayacağınız baş döndürücü bir oyun: herkesin bir seçeneği var.

Lyn Gardner, The Guardian

Yazar, aynı anda komik, duygusal heyecan verici, sinir bozucu ve durağan olabilen bir oyun,
bu oyunu unutacağımı hiç sanmıyorum.

Dominic Maxwell, The Times

Eger iyi tiyatro sizin için oyuncuların sahnede boy gösterdikleri ve seyircinin koltuklarında sessizce oturdukları ya da sahnede pantolonu düşen oyuncuya kahkalarla güldükleri anlamına geliyorsa, bu oyun kesinlikle sizin için değil… Ancak, alışılmadık bir tiyatro deneyiminin parcası olmak isterseniz bu sizin için biçilmiş kaftan. Benim için öyleydi!

MP, Scotsgay

Rahatlayın.
Şimdi buradasınız, hep beraber buradayız.
Sahne yok, perde yok.
Biz varız. Beraberiz.
Devam edebiliriz. Durabiliriz de.
 
Yazan: Tim Crouch
Çeviren ve Yöneten: Seda Ilter
Teknik: Hasan Demir
Afiş Tasarım: Saydan Çelik
Oyuncular: Erdem Irmak, Gökçen Gökçebağ, Meral Ezgi Bektaş, Öner Erkan
 
Oyun tek perde ve 75 dakikalık. Ancak rahatsızlık verici unsurlar içerebilir. (+18)
 

Yazar, Bilet-Gişe-Sahne

20 Mayıs 2015, 20:30 (Talimhane Tiyatrosu, Şişli)
25 Mayıs 2015, 20:30 (Talimhane Tiyatrosu, Şişli)

 
Biletlerinizi bağlantımızı takip ederek satın alabilirsiniz.

Genel Kültür
Talimhane tiyatrosu, Şişli Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.