Her sene yeni yerli oyunların üretilmesine vesile olan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 4, bu sene 10-14 Haziran tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi ve GalataPerform işbirliğiyle gerçekleşecek.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 4


Festival 10 Haziran’da bu senenin özel konuğu Fransız oyun ve roman yazarı Olivia Rosenthal’in Kediler Sever Beni oyununun okumasıyla başlıyor. 11 Haziran’da festivalin açılış partisi Karaköy Unter’de gerçekleşecek. Atölyeler kapsamında yeni yazarlar tarafından yazılan oyunların okumaları ve söyleşiler GalataPerform’da yer alacak.

Festival kapsamında genç yazar adayları tarafından yazılan sekiz oyun, profesyonel oyuncular tarafından okunacak. Yeşim Özsoy, Ayşe Lebriz Berkem, Hümay Güldağ, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Ahmet Sami Özbudak, Yusuf Demirkol, Lerzan Pamir, Berfin Zenderlioğlu ve Burak Safa Çalış okumaları yönetiyor.

Atölyeler kapsamında yazılan oyunlardan seçilen sekiz oyun okuması 12-13-14 Haziran tarihlerinde GalataPerform’da Metin Belgin, Pınar Göktaş, Ceren Demirel, Şebnem Köstem, Sezgi Mengi, Batur Belirdi, Akant Çetin, Devrim Nas, Selin Tekman, Zehra Bilgin, Evrim Doğan, İbrahim Halaçoğlu, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Kubilay Karslıoğlu, Elif Ongan Tekçe, Murat Kapu, Nazlı Bulum, Deniz Özerman, Tuğçe Altuğ, Barış Gönenen, Ceylan Dizdar, Güçlü Yalçıner, Güliz Gençoğlu, Defne Koldaş, Ushan Çakır, Akasya Aslıtürkmen ve Abdullah Köksal tarafından okunacak.

Türkiye’nin ilk oyun yazarlığı festivali olma özelliğini taşıyan festival, bu sene de seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinleri sunarken her oyundan sonra yazarlar ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan söyleşiler yoluyla tiyatro alanında yeni tartışmalar, fikir alışverişlerine ve hareketliliğe yol açıyor.

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ: Olivia Rosenthal’ın yazdığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği, karanlık bir fars olan ‘Kediler Sever Beni’ 10 Haziran, 19.00’da ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezi’nde.

GALATA PERFORM: Özge Korkmaz’ın yazdığı, Ayşe Lebriz Berkem’in yönettiği ‘Yuva’, 12 Haziran’da 19.00’da Galataperform’da. Elçin Gürler’in yazdığı, Yusuf Demirkol’un yönettiği ‘Aşk, Güncellenmiş Versiyon’ aynı gün 21.00’de Galataperrform’da.

Serdar Kurt’un yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ‘Leylekler Uçarken’ 13 Haziran, 16.00’da; Nihal Öztürk’ün kaleme aldığı, Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yönettiği ‘Kuzu’, 13 Haziran’da 18.00’de, Didem Oygur’un yazıp Hümay Güldağ’ın yönettiği, orta sınıf bir ailenin dağılışına ironik bir bakış açısından yaklaşan ‘Güzel Günler’ 20.30’da Galataperform’da.

Ali Gür Göker’in yazıp Ahmet Sami Özbudak’ın yönettiği ‘Delirmenin Faydaları’ 14 Haziran’da 16.00’da; Salihcan Sezer’in yazdığı ve Burak Safa Çalış’ın yönettiği ‘İstanbul-Paris’ 18.00’de; Şirin Öten’in kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği ‘Nifas’ ise 20.00’de Galataperform’da okunacak.

Tüm oyunlardan sonra metnin yazarı ve yönetmeniyle seyirciye açık söyleşi gerçekleşecek. GalataPerform‘daki oyunlar 10 liralık bilet karşılığında izlenebilir. Tüm oyunlara giriş için ise 50 liralık tek bilet almak mümkün olacak.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.