Genç kuşağın ödüllü sanatçısı Yiğit Dündar, Büyülü Yalnızlık adlı eserlerinin yer aldığı kişisel sergisiyle, tüm çağdaş sanat oluşumlarının sergilerine ev sahipliği yapan Gama Art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Yiğit Dündar, Büyülü Yalnızlık

Sanatçı eserlerinde, kalabalığın içinde kendini yalnız hisseden insanlar ile beslediği hislerini tuvaline yansıtarak çıktığı yolculuğunu; dış dünya ile çatışmaları ve iç hesaplaşmalarının onu sürüklediği yalnızlık duygusuyla kendi içinde kurduğu yaşamın bir panoramasını anlatıyor.

Genç sanatçı, çalışmalarında gerçekçi figürasyon ve rüya görüntüleri kombinasyonunu, gerçek duygular ve iç yolculuklar yörüngesinde işliyor. İç dünyalardaki sorulara bitmek bilmeyen cevap arayışı, kendi geleceklerinden, beklentilerinden tatminsizlik hallerinin yanı sıra toplumsal yaşamda yeşeren düşmanca tavırlara karşı bireysel farkındalığın açığa çıkardığı dipsiz yalnızlık duygusu seziliyor. Onun figürleri, kalabalığın yalnız kurbanları olarak yaşama tutundukları ve kutsadıkları duygularla, toplumsal rollerini abartılı ve ironik bir biçimde sorgulayarak, meydan okurcasına kendi büyülü yalnız dünyalarını yaratıyor.

Sürekli körüklenen modern hayat mitinin ikonlaştırılmış yankıları, yaşamın farklı boyutlarını etkilemekte ve insana dair duygu ve değerleri yok etmekte iken, sevgiye özlem, hüzün ve yalnızlık gibi duyguları besleyen ve belirginleştiren kompozisyonlarıyla örülü büyülü bir yalnızlık.

Yiğit Dündar Kimdir?
Yiğit Dündar, Büyülü Yalnızlık

“Akla değil duygulara hitap ediyor’’

1987’de Konya’da doğan Yiğit Dündar’ın erken yaşlarda resme ilgisi ve yeteneği fark edilir ve ailesi, ressam Elif İnanç’tan 1994-2000 yılları arasında özel ders almasını sağlar. Daha sonra 2000-2001 yıllarında Bedriye Yazgan’dan, 2001-2005 yıllarında Gülten Kocabaş’tan temel sanat eğitimini alan Dündar, 2005-2009 yıllarında Mahir Güven atölyesinde resim çalışmalarına devam ederken Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne girer ve eğitimini 2010’da tamamlar. Resim alanında birçok ödüle sahip olan, kişisel sergiler düzenleyen ve karma serilere katılan Dündar, 2012’de başladığı YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ PLASTİK SANATLAR BÖLÜMÜ Yüksek Lisans programına ve kendi atölyesinde resim çalışmalarına halen devam ediyor.

Yiğit Dündar’ın Büyülü Yalnızlık adlı sergisini 9 Mayıs/ 4 Haziran tarihleri arası, Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 11:00- 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz!

from to
Plastik Sanatlar Sergi
Gama Art Gallery Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.